Our Inductees

Click on an inductee's name to view their bio. Bio's and photos are from the Hall of Fame programs.

1983

Harvey Straub - Class of 1927

Alfred Samborn - Class of 1935

Frank Goldie - Class of 1938

Dr. Raymond Sheline - Class of 1939

John Payak - Class of 1944

Andy Douglas - Class of 1950

Charles C. LaRue - Principal*

 

1984

Harry Friberg - Class of 1921

Martin A. Janis - Class of 1931

William T. Copeland - Class of 1940

Donald A. Baker - Class of 1942

Dr. Edward G. Voss - Class of 1946

Jamie Farr - Class of 1952

Homer Hanham - Teacher/Coach*

1985

Joseph Altschuller - Class of 1932

Mildred Dawson Szombati - Class of 1933

James F. Hope - Class of 1935

Robert J. Brotje Jr. - Class of 1938

Irvin C. Wisniewski - Class of 1943

Marie Doering Ersig - Teacher

1986

Dr. Aaron Novick - Class of 1937

Paul A. Shaw - Class of 1937*

William F. Prebe - Class of 1940

James C. Knierim - Class of 1944

Paul Seymour - Class of 1945

Andrew J. Fenady - Class of 1946

1987

Jay J. Shuer - Class of 1925

Sidney Goldberg - Class of 1930

Lucian Lupinski - Class of 1936

Prince Spencer - Class of 1937

Robert W. Harrison - Class of 1945

Frank A. Duvendack - Principal

1988

Robert L. Long - Class of 1944

Norman Wolfe - Class of 1944

Jack Kennedy - Class of 1947

Carole Dilgart Liebich - Class of 1958

A. William Lingnell III - Class of 1960

Leo Robie - Teacher/Coach*

1989

Dr. Marvin Shapiro - Class of 1927

Seymour Rothman - Class of 1932

William Rosenberg - Class of 1933

Maryellen DuMounte Schaefer - Class of 1935

Max Davis - Class of 1937

Diana Attie - Class of 1956

1990

Ted Szelagowski - Class of 1938

E. James Wilusz - Class of 1947

Sylvester "Sonny" Smith - Class of 1951

Jack W. Renz - Class of 1952

Richard Drago - Class of 1963

1991

Louis J. Kaczmarek - Class of 1943

Walter Bonkowski - Class of 1944

John M. Claerhout - Class of 1947

John Kornowa - Class of 1947

Robert Roman - Class of 1955

Ben Williams - Class of 1955

1992

Norman Sobecki - Class of 1946

Eugene Czerwinski - Class of 1947

Fred Cieslewski - Class of 1956

Ruth Kronmann Holzshuh - Class of 1957

Joyce S. VanTassell-Baska - Class of 1962

Michael P. Bell - Class of 1973

Daniel Duvendack - Teacher

Catherine McClure - Teacher

1993

Samuel Rogolsky - Class of 1926

Charles A. Harris - Class of 1941

George Madras - Class of 1947

Richard Buchholz - Class of 1948

Richard W. Knepper - Class of 1965

Janina Obloza Douglas - Class of 1971

Belle Joseph - Teacher

1994

Judge Roger R. Weiher - Class of 1943

Ramon “Buddy” Carr - Class of 1944

Calvin Katz - Class of 1946

James Edward Ray - Class of 1952*

Howard “Butch” Komives - Class of 1960

Robert J. Pfefferle - Class of 1965

1995

Genevieve Filipczak Dokurno - Class of 1937

David F. Wynn - Class of 1943

Charles W. Lentz Jr. - Class of 1945

Mark Adams - Class of 1947

Cathleen Duszynski Heidelberg - Class of 1966

Lonelle G. Walls - Class of 1968

1996

Edmund Alvertus Brooks II - Class of 1933

Louis Emm - Class of 1940

Clifford David - Class of 1946

Lorraine Kwiatkowski - Class of 1946

Georg J. Fenady - Class of 1948

Walter Piatkowski Jr. - Class of 1964

Stanley H. Czerminski Jr. - Class of 1970

Mary Grzecki Kaiser - Class of 1973

1997

Dr. Elizabeth Douglas Wagner, PHD - Class of 1944

John C. Sinkovic - Class of 1948

Donald D. King - Class of 1949

Dr. John P. Kempton, PHD - Class of 1950

Shanna L. Davis Smith - Class of 1968

Barbara Gose Simon Berebitsky - Class of 1969

LeMaxie Glover - Teacher*

1998

Dr. Robert V. Shuff - Class of 1937

Philip Baker Hall - Class of 1949

Peggy Ann Crispen Cook - Class of 1952

Harry “Bud” Kerwin - Class of 1954

Carolyn Lake Yenrick - Class of 1968

Marie E. Williamson - Teacher/Administrator

1999

Reverand Charles T. Klinksick - Class of 1934

Adolph Robert Stadel - Class of 1950

Gerald Cichanski - Class of 1962

Dr. Mark Eric “Rick” Worshtil, M.D. - Class of 1965

David R. Taylor III, Esquire - Class of 1967

William Alan Laskey - Class of 1975

2000

Edward K. Sloan Jr. - Class of 1943

Morris Reichlin, M.D. - Class of 1951

Robert Bell - Class of 1956

Thomas R. Bollin - Class of 1959

David R. Kornowa - Class of 1964

Dolores Jechura Hildebrandt - Class of 1965

David A. McMurray - Teacher

Samuel Szor - Teacher

2001

Ray Saba - Class of 1942

Temoleon G. Rousos, Ed.D. - Class of 1950

Stanley D. Meyer - Class of 1952

James Dale Robinson - Class of 1961

Joan Elias Gore - Class of 1963

Danny Thomas - Attended 1927/1928*

2002

Richard Koster - Class of 1941

Col. Charles Conner Jr. - Class of 1947

Patricia Becker Hamilton - Class of 1948

Thomas Grzywinski - Class of 1959

Dr. John Russell - Class of 1960

George Gusses, L.P.A.- Class of 1964

William Rohr - Teacher*

2003

David J. Simko - Class of 1967

Cynthia Kwiatkowski Grow - Class of 1968

Robert Rettig - Principal*

Virgil N. Sloan - Principal*

2004

John Powell Jr. - Class of 1942

Vivian Bowling Blevins Ph. D.- Class of 1956

Gayle Morgan Schaber - Class of 1968

Richard C. Chesko Jr. - Class of 1969

Margaret Bernard Thurber - Class of 1982

2005

Donald L. Kornowa - Class of 1960

Richard E. Hoffman Ph. D. - Class of 1964

Martin A. Torgler - Class of 1964

Joseph E. Correa - Class of 1971

Robert Murray - Class of 1977

Martin J. Bogue - Teacher*

2006

Harold Jaffe - Class of 1939*

Charles F. Mann III - Class of 1943

Dr. Robert J. Wysocki - Class of 1944*

Terry Lesniewicz - Class of 1966

Sharon Haumesser Stump - Class of 1973

Jill Ellen Thomley Ph. D.- Class of 1986

2007

Lois "Salley" Schoonmaker Lowe - Class of 1943

John R. Gregory - Class of 1959

Peter F. Hess - Class of 1966

Charles A. Kallil III - Class of 1966

Dr. Keith M. Bell Sr. - Class of 1974

Jill Laytart Trende Ph. D.- Class of 1985

2008

William Fernow - Class of 1955

John R. Husman - Class of 1960

Gene Collins - Class of 1964

Kenneth Dickson - Class of 1965

Keith Wilkowski - Class of 1973

Robert W. Geis - Faculty/Administrator

2009

William L. Bondy - Class of 1937*

Richard "Dick" Krell - Class of 1952

Charles J. Clark Jr. (Jim) - Class of 1953

Linda Brown-Ewing - Class of 1967

Tamara Browder Hageage - Class of 1990

Bryant Robinson - Class of 1993

2010

Ursuline Markowski Brunnemann - Class of 1940

Dr. Mildred Carstensen Johnson Allred - Class of 1941

William D. Tailford - Class of 1953

Dr. Tom Wojciechowski - Class of 1962

Tammy Miller - Class of 1977

Stan Clarke - Class of 1978

2011

Jim Leininger - Class of 1963

Roosevelt Gant - Class of 1972

Judith Anne Babka Furlong, MD - Class of 1973

Francella Washington - Class of 1976

Jeanne Cranon Fuqua - Class of 1977

Lou Meszaros - Teacher/Coach*

2012

John "Jack" Kesling - Class of 1947

Chuck Janoweicki - Class of 1961*

James E. Funk Jr. - Class of 1965

Martin Blaszczyk - Class of 1971

Kirk Heidelberg - Class of 1976

Emilyn L. Jakes - Library Media Specialist

2013

Shirley J. Foxe-Hall - Class of 1948*

Rebecca Nowak Erd - Class of 1968

Ed Johnson - Class of 1971

Dr. Susan Elizabeth Orosz - Class of 1972

Shelley Brown Milano - Class of 1974

Tamara Hall Geer - Class of 1983

2014

Thomas G. Papps - Class of 1949

Richard B. Murphy - Class of 1960

Mark A. Kowalski - Class of 1983

Augustus "Gus" Benjamin - Loyal Volunteer*

Gary J. Mayesky - Faculty/Coach/Administrator

Emilio V. Ramirez - Principal

2015

Marilyn Ruth Hainbuch Ewing - Class of 1943

Joseph S. Badyna - Class of 1948

Smitty G. Belcher - Class of 1965

Dr. Daniel J. Winarski - Class of 1966

John James Lepiarz - Class of 1969

Kevin A. Wietrzykowski - Class of 1977

2016

Richard Alan Lovett  - Class of 1964

Ronald Edward O'Neil - Class of 1965

Joseph Richard Bublick - Class of 1972

Mitchi Collette - Class of 1972

Dennis S. Sankovich - Class of 1973

Homer James Yarrito - Attended 1967/69

2017

Bonnie Sahadi Werner - Class of 1966

Kathleen Cranon Alexander - Class of 1969

Amy Bishop Bostwick  - Class of 1984

Tom Marsh - Class of 1984

Sarah A. Monhollen - Class of 1988

Glynis L. Kolling, Ph. D. - Class of 1992

2018

Diane Vizneau Churdar - Class of 1958*

Edna Brooks Robertson - Class of 1959

Emmett C. Beavers - Class of 1961

James S. Adray  - Class of 1968

James M. McGill - Class of 1971

Edwardo E. Jaramillo - Class of 2001

2019

Joseph Dempsey - Class of 1961

Barney Tompkins - Class of 1973

Jonathon A. Dallas - Class of 1984

Christopher T. Junga - Class of 1992

2020

Elaine Markopoulos DePue - Class of 1956
Paul Nieft - Class of 1970
Elizabeth Pilliod PhD - Class of 1972
Rita Simon Sheely - Class of 1978*
Keary Sarabia - Class of 1991
Robert Leonard - Asst. Principal*

*awarded posthumously

©2020 Woodward Alumni Hall of Fame

  • Facebook