Our Inductees - by graduation year

Click on an inductee's name to view their bio. Bio's and photos are from the Hall of Fame programs.

1920s

Harry Friberg - Class of 1921

Jay J. Shuer - Class of 1925

Samuel Rogolsky - Class of 1926

Dr. Marvin Shapiro - Class of 1927

Harvey Straub - Class of 1927

Danny Thomas - Attended 1927/1928*

1930s

Sidney Goldberg - Class of 1930

Martin A. Janis - Class of 1931

Joseph Altschuller - Class of 1932

Seymour Rothman - Class of 1932

Edmund Alvertus Brooks II - Class of 1933

Mildred Dawson Szombati - Class of 1933

William Rosenberg - Class of 1933

Reverand Charles T. Klinksick - Class of 1934

Maryellen DuMounte Schaefer - Class of 1935

James F. Hope - Class of 1935

Alfred Samborn - Class of 1935

Lucian Lupinski - Class of 1936

William L. Bondy - Class of 1937*

Max Davis - Class of 1937*

Genevieve Filipczak Dokurno - Class of 1937

Dr. Aaron Novick - Class of 1937

Paul A. Shaw - Class of 1937

Dr. Robert V. Shuff - Class of 1937

Prince Spencer - Class of 1937

Robert J. Brotje Jr. - Class of 1938

Frank Goldie - Class of 1938

Ted Szelagowski - Class of 1938

Harold Jaffe - Class of 1939*

Dr. Raymond Sheline - Class of 1939

1940s

Ursuline Markowski Brunnemann - Class of 1940

William T. Copeland - Class of 1940

Louis Emm - Class of 1940

William F. Prebe - Class of 1940

Dr. Mildred Carstensen Johnson Allred - Class of 1941

Charles A. Harris - Class of 1941

Richard Koster - Class of 1941

Donald A. Baker - Class of 1942

John Powell Jr. - Class of 1942

Ray Saba - Class of 1942

Marilyn Ruth Hainbuch Ewing - Class of 1943

Louis J. Kaczmarek - Class of 1943

Lois "Salley" Schoonmaker Lowe - Class of 1943

Charles F. Mann III - Class of 1943

Edward K. Sloan Jr. - Class of 1943

Judge Roger R. Weiher - Class of 1943

Irvin C. Wisniewski - Class of 1943

David F. Wynn - Class of 1943

Walter Bonkowski - Class of 1944

Ramon “Buddy” Carr - Class of 1944

James C. Knierim - Class of 1944

Robert L. Long - Class of 1944

John Payak - Class of 1944

Dr. Elizabeth Douglas Wagner, PHD - Class of 1944

Norman Wolfe - Class of 1944

Dr. Robert J. Wysocki - Class of 1944*

Robert W. Harrison - Class of 1945

Charles W. Lentz Jr. - Class of 1945

Paul Seymour - Class of 1945

Clifford David - Class of 1946

Andrew J. Fenady - Class of 1946

Calvin Katz - Class of 1946

Lorraine Kwiatkowski - Class of 1946

Norman Sobecki - Class of 1946

Dr. Edward G. Voss - Class of 1946

Mark Adams - Class of 1947

John M. Claerhout - Class of 1947

Col. Charles Conner Jr. - Class of 1947

Eugene Czerwinski - Class of 1947

Jack Kennedy - Class of 1947

John "Jack" Kesling - Class of 1947

John Kornowa - Class of 1947

George Madras - Class of 1947

E. James Wilusz - Class of 1947

Joseph S. Badyna - Class of 1948

Richard Buchholz - Class of 1948

Georg J. Fenady - Class of 1948

Shirley J. Foxe-Hall - Class of 1948*

Patricia Becker Hamilton - Class of 1948

John C. Sinkovic - Class of 1948

Philip Baker Hall - Class of 1949

Donald D. King - Class of 1949

Thomas G. Papps - Class of 1949

1950s

Andy Douglas - Class of 1950

Dr. John P. Kempton, PHD - Class of 1950

Temoleon G. Rousos, Ed.D. - Class of 1950

Adolph Robert Stadel - Class of 1950

Morris Reichlin, M.D. - Class of 1951

Sylvester "Sonny" Smith - Class of 1951

Peggy Ann Crispen Cook - Class of 1952

Jamie Farr - Class of 1952

Richard "Dick" Krell - Class of 1952

Stanley D. Meyer - Class of 1952

James Edward Ray - Class of 1952*

Jack W. Renz - Class of 1952

Charles J. Clark Jr. (Jim) - Class of 1953*

William D. Tailford - Class of 1953

Harry “Bud” Kerwin - Class of 1954

William Fernow - Class of 1955

Robert Roman - Class of 1955

Ben Williams - Class of 1955

Diana Attie - Class of 1956

Robert Bell - Class of 1956

Vivian Bowling Blevins Ph. D.- Class of 1956

Fred Cieslewski - Class of 1956

Elaine Markopoulos DePue - Class of 1956

Ruth Kronmann Holzshuh - Class of 1957

Carole Dilgart Liebich - Class of 1958

Diane Vizneau Churdar - Class of 1958*

Thomas R. Bollin - Class of 1959

John R. Gregory - Class of 1959

Thomas Grzywinski - Class of 1959

Edna Brooks Robertson - Class of 1959

*awarded posthumously

1960s

John R. Husman - Class of 1960

Howard “Butch” Komives - Class of 1960

Donald L. Kornowa - Class of 1960

A. William Lingnell III - Class of 1960

Richard B. Murphy - Class of 1960

Dr. John Russell - Class of 1960

Emmett C. Beavers - Class of 1961

Joseph Dempsey - Class of 1961

Chuck Janoweicki - Class of 1961*

James Dale Robinson - Class of 1961

Joyce S. VanTassell-Baska - Class of 1962

Gerald Cichanski - Class of 1962

Dr. Tom Wojciechowski - Class of 1962

Richard Drago - Class of 1963

Joan Elias Gore - Class of 1963

Jim Leininger - Class of 1963

Gene Collins - Class of 1964

George Gusses, L.P.A.- Class of 1964

Richard E. Hoffman Ph. D. - Class of 1964

David R. Kornowa - Class of 1964

Richard Alan Lovett  - Class of 1964

Walter Piatkowski Jr. - Class of 1964

Martin A. Torgler - Class of 1964

Smitty G. Belcher - Class of 1965

Kenneth Dickson - Class of 1965

James E. Funk Jr. - Class of 1965

Dolores Jechura Hildebrandt - Class of 1965

Richard W. Knepper - Class of 1965

Ronald Edward O'Neil - Class of 1965

Robert J. Pfefferle - Class of 1965

Dr. Mark Eric “Rick” Worshtil, M.D. - Class of 1965

Cathleen Duszynski Heidelberg - Class of 1966

Peter F. Hess - Class of 1966

Charles A. Kallil III - Class of 1966

Terry Lesniewicz - Class of 1966

Bonnie Sahadi Werner - Class of 1966

Dr. Daniel J. Winarski - Class of 1966

Linda Brown-Ewing - Class of 1967

David J. Simko - Class of 1967

David R. Taylor III, Esquire - Class of 1967

James S. Adray  - Class of 1968

Rebecca Nowak Erd - Class of 1968

Cynthia Kwiatkowski Grow - Class of 1968

Gayle Morgan Schaber - Class of 1968

Shanna L. Davis Smith - Class of 1968

Lonelle G. Walls - Class of 1968

Carolyn Lake Yenrick - Class of 1968

Kathleen Cranon Alexander - Class of 1969

Barbara Gose Simon Berebitsky - Class of 1969

Richard C. Chesko Jr. - Class of 1969

John James Lepiarz - Class of 1969

Homer James Yarrito - Attended 1967/69

1970s

Stanley H. Czerminski Jr. - Class of 1970

Paul Nieft - Class of 1970

Martin Blaszczyk - Class of 1971

Joseph E. Correa - Class of 1971

Janina Obloza Douglas - Class of 1971

Ed Johnson - Class of 1971

James M. McGill - Class of 1971

Joseph Richard Bublick - Class of 1972

Mitchi Collette - Class of 1972

Roosevelt Gant - Class of 1972

Dr. Susan Elizabeth Orosz - Class of 1972

Elizabeth Pilliod PhD - Class of 1972

Michael P. Bell - Class of 1973

Judith Anne Babka Furlong, MD - Class of 1973

Mary Grzecki Kaiser - Class of 1973

Dennis S. Sankovich - Class of 1973

Sharon Haumesser Stump - Class of 1973

Barney Tompkins - Class of 1973

Keith Wilkowski - Class of 1973

Dr. Keith M. Bell Sr. - Class of 1974

Shelley Brown Milano - Class of 1974

William Alan Laskey - Class of 1975

Kirk Heidelberg - Class of 1976

Francella Washington - Class of 1976

Jeanne Cranon Fuqua - Class of 1977

Tammy Miller - Class of 1977

Robert Murray - Class of 1977

Kevin A. Wietrzykowski - Class of 1977

Stan Clarke - Class of 1978

Rita Simon Sheely - Class of 1978*

1980s

Margaret Bernard Thurber - Class of 1982

Tamara Hall Geer - Class of 1983

Mark A. Kowalski - Class of 1983

Amy Bishop Bostwick  - Class of 1984

Jonathon A. Dallas - Class of 1984

Tom Marsh - Class of 1984

Jill Laytart Trende Ph. D.- Class of 1985

Jill Ellen Thomley Ph. D.- Class of 1986

Sarah A. Monhollen - Class of 1988

1990s

Tamara Browder Hageage - Class of 1990

Keary Sarabia - Class of 1991

Christopher T. Junga - Class of 1992

Glynis L. Kolling, Ph. D. - Class of 1992

Bryant Robinson - Class of 1993

2000s

Edwardo E. Jaramillo - Class of 2001

Faculty/Friends

Augustus "Gus" Benjamin - Loyal Volunteer*

Martin J. Bogue - Teacher*

Daniel Duvendack - Teacher

Frank A. Duvendack - Principal

Marie Doering Ersig - Teacher

Robert W. Geis - Faculty/Administrator

LeMaxie Glover - Teacher*

Homer Hanham - Teacher/Coach*

Emilyn L. Jakes - Library Media Specialist

Belle Joseph - Teacher

Charles C. LaRue - Principal*

Robert Leonard - Asst. Principal*

Gary J. Mayesky - Faculty/Coach/Administrator

Catherine McClure - Teacher

David A. McMurray - Teacher

Lou Meszaros - Teacher/Coach*

Emilio V. Ramirez - Principal

Robert Rettig - Principal*

Leo Robie - Teacher/Coach*

William Rohr - Teacher*

Virgil N. Sloan - Principal*

Samuel Szor - Teacher

Marie E. Williamson - Teacher/Administrator

©2020 Woodward Alumni Hall of Fame

  • Facebook